אכילת יותר פירות וירקות מובילה לאושר

 

מחקר חדש מאוסטרליה מראה שאכילת פירות וירקות עשויה לסייע לך להרגיש מאושר. חוקרים גילו שאנשים שעברו מאכילת מעט מאוד פירות וירקות בתזונתם היומית, לאכילת שמונה מנות פירות וירקות ביום, חוו עלייה מקבילה בסיפוק בחיים, כמו שמובטל מרגיש לאחר מציאת עבודה. השיפורים בשביעות הרצון של האנשים החלו בתוך שנתיים מהשינויים בתזונה.

שוק פירות

מחברי המחקר מאוניברסיטת קווינסלנד באוסטרליה מצהירים שאכילת פירות וירקות כנראה מגבירה את האושר הרבה יותר מכפי שהיא משפרת את בריאות האדם. מחקרים קודמים הראו שאכילת יותר פירות וירקות מובילה לשיפורים בבריאות הגופנית של אנשים, אך יתרונות אלו מתרחשים בדרך כלל במשך תקופות זמן ארוכות יותר.

המוטיבציה של אנשים לאכול מזון בריא נחלשת היות והם סבורים שמדובר ביתרונות פיסיים בריאותיים בלבד, כגון הגנה מפני סרטן המתפתח עשרות שנים מאוחר יותר. לעומת זאת, שיפורים ברווחה הנפשית עשויים להתרחש מהר.

במסגרת המחקר, החוקרים בדקו יותר מ-12,000 אנשים באוסטרליה, ועקבו אחריהם במשך שנתיים. החוקרים שאלו את האנשים אם הם אוכלים בדרך כלל פירות וירקות, וכמה. הם ביקשו אף ממשתתפי המחקר לדרג את מידת האושר בחייהם, בסולם מאפס עד עשר.

הם עקבו אחר תזונת המשתתפים כדי לגלות אם הם הגבירו את צריכת הפירות והירקות במהלך תקופת המחקר, ואת רמות איכות חייהם במשך שנים. תוצאות המחקר הראו שאנשים שהתחילו לאכול יותר פירות וירקות במהלך תקופת המחקר, חוו רמות שביעות רצון מוגברות מהחיים, עד סוף המחקר.

הקשר בין רמות גבוהות יותר של שביעות רצון מהחיים והגברת צריכת פירות וירקות נותר גם לאחר שהחוקרים לקחו בחשבון שינויים בנסיבות ההכנסה או שינויי חיים אחרים של האנשים, כפי שדיווחו ממצאי המחקר שפורסם בגיליון אוגוסט 2016 של כתב העת American Journal of Public health.

הממצאים החדשים עשויים לסייע לרופאים לשכנע אנשים לאכול יותר פירות וירקות, ואולי התוצאות יהיו יעילות יותר מאשר הודעות מסורתיות לשכנע אנשים להקפיד על תזונה בריאה. קיים תגמול פסיכולוגי כיום מפירות וירקות, ולא רק סיכון בריאותי מופחת במשך עשורים מאוחר יותר.

התוצאות הראו שלא הייתה השפעה ישירה על הרווחה הכוללת במונחי כמות הפירות והירקות. הקשר בין תזונה ובריאות רגשית הוא נושא למחקר חדש שאמור להיחקר עוד יותר בעתיד.

לקריאה נוספת:

 

הקשר הין אכילת פירות וירקות לבין שביעות רצון מהחיים – כתבה בנושא באתר עיתון הארץ.

תזונה פירותנית – כתבה באתר נענע10

המפתח לחיים מאושרים ובריאים – מאמר בנושא באתר אוניברסיטת הרווארד