טיפולי שיניים לגיל הזהב- גם בבתי אבות

 

בני גיל הזהב, בפרט בבתי אבות מדרגה נמוכה, נוטים יותר לסבול מבעיות רבות הקשורות לבריאות הפה, כתוצאה מתהליך הזדקנות טבעי, חוסר יכולת לטפל היטב בשיניהם בשל אילוצים כספיים, או חוסר היכולת הפיסית לטפל כראוי בעצמם בהיגיינת השיניים.

גורמים אלו מתבטאים בסיכוני עששת ודלקות שיניים וחניכיים בקרב מבוגרים רבים, עד כדי מצב בו האפשרות היחידה שנותרת היא עקירת השיניים הפגומות. אך לכל אדם, בכל גיל, מגיעה הזכות לחייך ולשפר את בטחונו העצמי בזכות שמירה נאותה על היגיינת הפה.

בבתי אבות ברמה גבוהה חלק משיגרת החיים היא בדיקה תקופתית לשיניים וכן טיפולי שיניים משמרים וארוכי טווח לפי הצורך. כמו כן, ציחצוח שיניים ושיגרה מסודרת להיגיינת הפנ הם דברים בסיסיים שכל בית אבות שמכבד את עצמו מקפיד עליהם. כללים אלו הינם חלק מהכללים אותם קובע משרד הבריאות ובית אבות שלא מקפיד עליהם מסתכן בשלילת רישיונו, בקנס כספי ואף במאסר במקרים חמורים.

טיפולי שיניים לגיל הזהב

אובדן שיניים ומחלות שיניים בקרב קשישים

לפני שמגיע מצב בו קשישים מאבדים את שיניהם, הם עלולים לחוות רגישות בשיניים, או שינויי צבע שיניים עקב אבדן אמייל ודנטין, רקמת הגיר הקשה הנמצאת מתחת לאמייל, או הידרדרות שורש הנגרמת עקב צניחת חניכיים, הצטברות פסולת שיניים, תזונה לקויה או מחלות המשפיעות על בריאות השיניים כגון סרטן או סוכרת.

למעשה, מבנה העצם התומך את השיניים, כולל הלסת, עשוי להשתנות ולגרום לדלקות ברקמת החניכיים, תסמונת יובש בפה, הנגרמת לעיתים קרובות באמצעות תרופות ומתבטאת בקושי בבליעה או לעיסה, או פטרת פה, מחלה פטרייתית הגורמת לכיב קיבה וכתמים לבנבנים על החניכיים, בשל השפעתה על מערכת החיסון.

היגיינת שיניים לבני גיל הזהב

צחצוח שיניים. יש להשתמש במברשת שיניים, חוט דנטלי ושטיפה נאותה עם מי פה כדי לשמור על היגיינת השיניים, בהתאם להוראות רופא השיניים.

מברשות שיניים מיוחדות. בני גיל הזהב, המתקשים באחיזת מברשת שיניים או בשימוש בחוט דנטלי, יכולים להסתייע באביזרי עזר מיוחדים, כגון ידית מאריכה למברשת השיניים או אביזרים אחרים המותאמים אישית והמיועדים לניקוי אזורים בהם הם מתקשים.

סימני אזהרה. יש להבין את סימני האזהרה המצביעים על בריאות פה לקויה, וסיכון לשיניים או לחניכיים. סימנים אלו כוללים רגישת שיניים, חריקת שיניים, כאבים, פצעים בפה, בליטות שיניים, נפיחות חניכיים, שיניים רופפות, צניחת לסת, קושי בהרוויית צמא, קושי בבליעה או בלעיסה.

טיפולי שיניים. יש לעבור בדיקות שיניים סדירות וקבועות, המומלצות לשמירת שגרת היגיינת הפה.

שמירת היגיינה. יש להקפיד על היגיינה נאותה של מכשירי שיניים כגון שיניים תותובות וגשרי שיניים.

טיפולים רפואיים מורכבים. לפני ולאחר ניתוח, יש להתייעץ עם רופא השיניים לגבי הטיפול הנכון.

תרופות. יש ליידע את רופא השיניים לגבי כל התרופות הנצרכות, או לגבי שינויים בתרופות.

אם קיים קושי רב בצחצוח השיניים בשל בעיות פיסיות, ניתן להשתמש במטלית רכה כדי להסיר שאריות מזון מהשיניים, ולשטוף את הפה בתדירות גבוהה. ניתן להשתמש בשיטה זו עד שהמצב הפיסי מתייצב וניתן שוב לצחצח את השיניים.

אנשים הסובלים מדלקת פרקים או מצב רפואי דומה המגביל את מיומנויות פעילות ידיהם, יכולים להסתייע באביזרים שונים המותאמים להם אישית על מנת לייעל את תהליך הצחצוח. רופא השיניים יכול להמליץ על חידושים שנועדו להקל על יעילות שמירת היגיינת הפה.

בנוסף כדאי לקרוא על:

למה טיפולי שיניים יקרים – השוואת מחירים

טיפולי שיניים למבוגרים – כיסוי מקופות החולים

טיפול שיניים בסיסי - מה ניתן לעשות יום יום בבית כדי לשמור על בריאות הפה