מהן חרדת ופוביית טיפולי שיניים?

 

יש אנשים שיעשו הכול כדי להימנע מביקור אצל רופא שיניים, למרות שכיום רוב טיפולי השיניים אינם כואבים, אך עבורם, אפילו הבדיקה הפשוטה ביותר עלולה לגרום להם לפחד. רוב האנשים חיים עם חרדה זו ויקבלו את הטיפול למרות הפחד.

אך אנשים עם פוביית טיפולי שיניים, לעומת זאת, חווים חרדה ממשית רק מהמחשבה לגבי הביקור אצל הרופא. הם עשויים להיות כה מבוהלים שינקטו כמעט בכל צעד על מנת להימנע מקביעת תור אצל הרופא.

פוביה היא פחד עז ובלתי סביר. אנשים עלולים לחוות חרדה מפני פעילות, אובייקט או מצב ספציפי. אנשים עם פוביית טיפולי שיניים ידחו בדרך כלל את הטיפול השגרתי למשך מספר שנים או אפילו עשורים, וכתוצאה מכך יסבלו מדלקות חניכים, כאבים או אפילו שיניים שבורות ומכוערות.

חרדת ופוביית טיפולי שיניים

חרדת ופוביית טיפולי שיניים

אלו הן שתי תופעות נפוצות. לעיתים קרובות אנשים משתמשים במילים 'חרדה' ו'פוביה' כשהם מתכוונים לאותו הדבר, אך למעשה שני סוגי פחדים אלו שונים.

אנשים עם חרדת טיפולי שיניים חווים תחושת חוסר נוחות כאשר מגיע זמן הביקור אצל רופא השינים. הם חווים פחדים מוגזמים או חסרי בסיס. דנטופוביה היא מצב חמור יותר. זהו מצב עז של פחד או חרדה. אנשים עם פוביית טיפולי שיניים חווים לא רק חרדה, אלא אף בעתה או התקף פאניקה.

לאנשים עם פוביית טיפולי שיניים יש סיכון גבוה יותר לסבול ממחלות חניכיים ואובדן שיניים מוקדם. הימנעות מהטיפולים עלולה להוביל אף לבעיות רגשיות. שיניים דהויות או פגומות גורמות לחוסר ביטחון ואובדן חמור של הערכה עצמית.

אנשים במצב זה עשויים לחייך פחות או להקפיד על פה סגור בחלקו כשהם מדברים. חלק מהאנשים עשויים להיות כה נבוכים מפני מראה שיניהם, עד שחייהם האישיים והמקצועיים מתחילים להיפגע. גם הבריאות הכללית נפגעת, ותוחלת החיים יורדת, היות ובריאות פה לקויה קשורה למספר מצבי סכנת חיים כגון מחלות לב ודלקות ריאה.

סוגי פוביות טיפולי שיניים

קיימות דרגות שונות של חרדת ופוביית טיפולי שיניים. אדם עם פוביה זו עשוי להימנע לחלוטין מביקורים אצל רופא השיניים, אחרים עשויים לאלץ את עצמם להגיע לביקור, אך לא יישנו בלילה שלפני. בדרך כלל הם ירגישו חולים או במקרים מסוימים יגרמו לעצמם לחלות כבר בזמן השהות בחדר ההמתנה של הרופא.

דנטופוביה, בדומה להפרעות נפשיות אחרות, ניתנת לטיפול. הימנעות מקבלת טיפול תחמיר את הפוביה עם הזמן, והמתח הנפשי במהלך טיפול השיניים עלול להחמיר את הטיפול שעשוי, במצב אחר להיות פשוט למדי.

אנשים הסובלים ממתחים יוצאי דופן נוטים אף לחוות סף כאב נמוך יותר. כלומר, הם עשויים לחוש כאב פשוט וקל, ברמות גבוהות יותר בהשוואה לאנשים אחרים. הם זקוקים למנות הרדמה נוספות או טיפולים שונים לשיכוך כאבים. הם עשויים אף לפתח בעיות הקשורות למתח בחלקי גוף אחרים, כגון כאבי ראש, או נוקשות שרירים בצוואר או בגב.

יש אנשים שחווים את החרדה רק מעצם הכניסה למרפאת השיניים. אינספור סוגים של שילוט משרדי מקדמים את פניהם, בדרך כלל מעל עמדת הקבלה, וגם החיוכים המרגיעים של פקידת הקבלה אינם מפיגים את פחדיהם. השלטים המבטיחים סתימת חורים וטיפולי שורש במהירות וביעילות, רק מחמירים אצלם את הפוביה.

הטיפול במצב הוא פשוט. טיפול קוגנטיבי התנהגותי ממוקד מסייע לאדם להתגבר על הפחד, להבין את חוסר ההיגיון והניתוק מהמציאות הקשורים לפחד מפני טיפול השיניים, ולהתחיל בהדרגה להשתחרר מהפחד ולחוות בריאות פה טובה ואיכות חיים משופרת יותר.

בנוסף כדאי לקרוא על:

פחד מטיפולי שיניים – שיטות טבעיות להתמודדות

חרדת טיפולי שיניים – שיטות הקלה

טיפולי שיניים אצל ילדים - מה חשוב לדעת