האם בעיות שיניים משפיעות על הלב?

 

מחלות לב וכלי דם מסוימות עלולות להשפיע על בריאות הפה, ועשויות אף לדרוש שינויים בטיפול השיניים. מחקר שבוצע לאחרונה מצא קשר בין מחלות חניכיים עם סיכון לשבץ ומחלת לב כללית. בעוד שטיפול במחלת חניכיים מפחית את הדלקת הכללית בגוף, אין די ראיות מדעיות המצביעות על כך שהוא אינו מונע מחלות לב, התקף לב או שבץ.

אדם שסובל מאחד ממצבים אלו, צריך לוודא שרופא השיניים שלו מעודכן בכל התרופות אותן הוא נוטל, כולל תרופות מרשם ותרופות הנמכרות ללא מרשם כגון נוגדי חומצה. בנוסף, יש ליידע את רופא השיניים גם לגבי כל הוויטמינים, צמחי מרפא ותוספי תזונה אחרים אותם צורך המטופל.

בעיות שיניים והשפעותיהן על הלב

מחלות חניכיים ומצבי לב וכלי דם

מחלות חניכיים משפיעות על הבריאות הכללית. לאורך הזן, הן עלולות להגביר את הסיכון לשבץ ומחלות לב. מספר מחקרים הוכיחו כי אנשים הסובלים ממחלות חניכיים נמצאים בסיכוי הגבוה יותר למחלות לב כלליות, בהשוואה לאנשים שאינם סובלים מבעיות בבריאות הפה.

נכון להיום, מדענים מסבירים סיכונים אלו בשני אופנים. הסבר אחד הוא שהחיידקים הגורמים למחלות חניכיים עשויים לשחרר רעלים או לעבור במחזור הדם וליצור רבדים שומניים בעורקים. מצבי פלאק אלו עלולים להוביל לבעיות חמורות, כגון קרישי דם החוסמים את זרימת הדם. ההסבר השני הוא שחיידקים אלו גורמים לכבד לסבול מרמות גבוהות של חלבונים מסוימים, המבעירים את כלי הדם, ובסופו של דבר הדלקת עלולה להוביל לשבץ והתקפי לב.

לחץ דם גבוה

חלק מהתרופות לטיפול בלחץ דם גבוה גורמות ליובש בפה או שהן פוגמות בחוש הטעם. תרופות אחרות עשויות לגרם לעילפון. תגובה זו נקראת תת לחץ דם. בעיות חניכיים הן תופעות לוואי אפשריות של תרופות מסוימות לטיפול בלחץ דם גבוה, הכוללות חוסמי תעלות סידן. הבעיות עלולות להתחיל כחודש לאחר תחילת הטיפול התרופתי, כאשר החניכיים הופכות להיות כה גדולות, שאנשים מתקשים בלעיסה. במקרים מסוימים, קיים צורך בניתוח להסרת חלק מרקמת החניכיים המוגדלת.

אם אדם סובל מלחץ דם גבוה, רופא השיניים צריך לבדוק את לחץ הדם שלו בכל ביקור, על מנת להחליט אם טיפול השיניים אפשרי. ההחלטה תהיה תלויה בגובה לחץ הדם; מצב שליטה תקין של לחץ הדם; ומצבים רפואיים אחרים.

בביקור הראשון אצל רופא השיניים לאחר האבחון בלחץ דם גבוה, הרופא ימדוד את לחץ הדם על מנת לקבוץ לחץ "קו בסיס" דם. בדרך זו, הוא יכול לדעת אם השינויים בלחץ נוצרים כתגובה לטיפול או תרופה. רוב האנשים הסובלים מלחץ דם גבוה יכולים לקחת בבטחה תרופות נוגדות חרדה כגון תחמוצת חנקן או וליום, לטיפולי השיניים. הם יכולים אף לקבל בבטחה הרדמה מקומית, גם אם היא מכילה אפינפרין.

חלק מהאנשים הצורכים חוסמי תעלות סידן עשויים להבחין בנסיגת חניכיים משמעותית. רופא השיניים יתן להם הוראות היגיינת פה מפורטות ויבקש מהמטופל להגיע לעיתים קרובות יותר לניקוי מקצועי. צחצוח השיניים ושימוש בחוט דנטלי חשובים ביותר. אם המטופל מפסיק לקחת את התרופות, המצב ישתפר במידה מסוימת, אך השיפור עלול לארוך מספר חודשים, ולעיתים קרובות נחוץ ניתוח חניכיים.

 

 

השתלת קוצב לב

אם לאדם יש קוצב לב, עליו לוודא שאין אינטראקציות בין מכשירים אלקטרומגנטיים בקליניקת רופא השיניים, לבין קוצב הלב. מכונות מסוימות עלולות ליצור אינטראקציה ולגרום לבעיה בקוצב הלב, כגון מכונות המשמשות לאולטרסאונד.

הסיכוי להפרעות הוא קטן מאוד, אך יש לנקוט באמצעי זהירות על מנת להימנע מסיבוכים. יש להימנע מטיפול שיניים בשבועות הראשונים לאחר השתלת קוצב הלב. אם מדובר במקרה חירום, רופא השיניים צריך להחליט אם המטופל צריך לקבל אנטיביוטיקה לפני הטיפול.

אולי יעניין אותך גם:

המדע של ריחות פה - גישות איבחוניות ופתרונות אפשריים לריח רע מהפה

שיתוף פעולה בין רופאים לטיפול בבעיות שיניים וסינוסים - לפתרונות הדורשים מספר התמחויות רפואיות

ריח רע מהפה - איך אוכל ושמירה על הגיינה ובריאות הפה משפיעים על ריח הפה